Marka Tescil İşlemleri

Marka tescili bir markaya sahip olan kişi veya kurumlara yetkili kurumlar tarafından verilen bir onay sistemidir. Belgeye dayalı bu onay sisteminde kişi veya kurumların markası koruma altına alınır ve telif hakları kişinin üzerine zimmetlenir. Üretmiş olduğunuz ürünlerin veya bilginin genel hatlarıyla ürünün size ait olduğunu, paylaşıp çoğaltılma ya da kullanma yetkisinin de size ait olduğunu beyan eden bu belge özellikle ticaretle uğraşanların sahip olması gereken bir belgedir.

İnternet dünyasının sadece bilgi paylaşım platformu olarak kullanılmadığı günümüzde e-ticaretin gördüğü taleple birlikte marka tescil konusu da ön plana çıkmıştır. Kişilerin markaların tescil ettirmeleri edilmelerinin önüne geçmekte markalarının kalite düzeyini sabit tutmalarını sağlamaktadır.

Marka tescili ne gibi fayda sağlar?

Sahte ürün ya da taklit hizmet ürünün gerçek üreticisinin karşılaşabileceği büyük problemlerden biridir. Kişinin, kurumun ve markanın güvenilirliğinin zedelenmesi gibi sonuçlara gebe olan bu durum internette karşılaşmak istediğimiz en son durumdur.

Yürürlükte olan tescil süreci 10 yıl olarak belirlenmiştir 10 yıllık tescil belgesine sahip kişi veya kurumun rahatlıkla ürününü garanti edebilmesi söz konusudur. Marka tescilinin faydası markayı koruma altına almak hususunda önem arz eder.

İşletmenin sürdürülebilir yapısını arttıran marka tescili yetkili kurumlar tarafından belirli kıstaslara uyan kişi ve kurumlara verilir.

Marka tescil başvurusu nasıl yapılır?

İşletmelerin tescil ettirmek istedikleri marka özgün bir marka ise tescil sürecini başlatmak mümkündür. Başvurusu için ilk adımı Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmaktır. Uzman kişiler tarafından incelenen başvuru talebi onaylandığında Türk Patent Enstitüsü tarafından yayınlanır varsa mevcut itirazlar değerlendirilir sonuç olumlu bir şekilde elde edilirse kişi veya kuruma marka tescil belgesi verilir.

Marka tescilinin gerçekleşmesi için gereken süre 10 aya kadar uzayabilmektedir.

Marka tescili için gerekli evraklar

Markasını tescil ettirmek isteyen kişi veya kurumların başvurusunu yapacak oldukları markanın logo, yazı karakteri, etiket ve amblem örneği aynı zamanda ambalaj örneğini evraklar arasında bulundurması gerekir.

Gerçek kişiler başvuru yaparken TC kimlik numarası beyan etmelidir.( kimlik fotokopisi)

Tüzel kişilikler ise ticaret unvanı açık adres vergi numarası ve vergi levhası beyanında bulunmalıdır.

Tescil edilecek markanın temsil etmiş olduğu mal ve hizmetlerin bir listesi hazırlanmalıdır.

Vekâletname veya sözleşme hazırlanmalıdır.

Tescil belgesi için ödenen başvuru harcı dekontu evraklar arasında bulunmalıdır.

Tüm bu evraklar Türk patent Enstitüsü’ne iletilerek marka tescil başvurusu gerçekleştirilir.

Marka tescil ücretleri

Marka tescil ücretleri belirlenirken marka sınıflarına göre bir ayırım yapılmıştır.

Tek sınıflı marka başvuru ücreti 600 TL

Marka tescil belge ücreti 990 TL

Marka yenileme ücreti 1259 TL

Koruma süresi sona eren marka yenileme ücreti 1886 TL

Olarak belirlenmiştir. Marka tescil fiyatları sınıfına göre değişkenlik göstermektedir.

0850 480 55 50| 0212 945 55 50| 0545 955 10 00| info[at]renkteknoloji.com.tr

RenkTeknoloji © 2002-2024 | web tasarım sektöründe faaliyetlerimize devam ediyoruz.

ANASAYFA
YARDIM
TELEFON
MAİL
WHATSAPP