Sosyal Medya Reklamları

İnanılmaz bir hızla büyüyen sosyal medya sektörü internet dünyasını ele geçirmiş ve ticaretin vazgeçilmez alanlarından bir tanesi olmuştur.

Sosyal medyada Twitter, Instagram, Facebook ya da YouTube üzerinde gezinirken karşımıza sürekli çıkan reklamların varoluş amaçları kazanç kapısını daima olarak açık bırakmaktır.

İnternette müşteriye ulaşmanın en etkili yolu reklamdır, bu yüzden İnternet kullanıcısının en çok tercih ettiği sosyal platform uygulamalarında reklamlarla karşılaşmamız da tam olarak satıcının kullanıcıya ulaşma politikasıdır.

Sosyal medya reklamlarının kullanıldıkları platform ulaştıkları kullanıcı sayısı her sosyal medya uygulamasında değişkenlik göstermektedir. Instagram, YouTube, Twitter, Facebook platformlarından her birinde farklı bir reklam politikası vardır. Reklam verenlerin bu politikalara uygun bir şekilde adım atması gerekir.

Sosyal medyada reklam ne işe yarar?

Satıcı ve alıcı kavramlarından bahsedilince aklınıza çok büyük şirketler veya büyük işler gelmesin. Satıcı ve alıcı kavramlarının ortaya çıkması için yapılan ticaretin büyük ya da küçük olması önemli değildir. Ortada bir arz-talep bir kullanıcı ve bir sunucu olması bu kavramlardan bahsetmemiz için yeterli unsurlardır.

İnternet dünyasında kimi bir ürünü pazarlar kimi bilgiyi pazarlar kimi de tekniklerini pazarlar. İşte bu üretime dahil olan sonuçların kullanıcıya ulaşması için reklamın yayınlanması her platformda önemi artmaktadır. Siz sadece fotoğraflarınızın beğenilmesini ya da yayınladığınız kişisel videonuzun daha çok izlenmesini dahi istiyor olsanız sosyal medyada bir reklam veren olma konumuna geçmek durumunda kalırsınız.

Çünkü reklam aslında farkındalık yaratma amacı güden tamamen tekniksel eylemler bütünüdür. Kişilere ulaşmanız için onların sizi fark etmesi, sizin de bir internet sitesinin yahut gönderinin kenarından köşesinden çıkıvermeniz gerekiyor. Platformlarda kendinizi gösterebilmek için her platformun kendine has tekniklerine de hakim olmanız gerekmektedir.

İnstagrama reklam vermek için ne yapılması gerekir?

Instagram‘da reklam dünyasında var olmak için iki yol tercih edilebilir. Birincisi Instagram uygulamasının kendisine reklam vermektir. Burada size ön plana çıkaracak olan Instagram uygulamasıdır. Doğru reklamı doğru bir çerçeve ile sunduğunuz da fayda görebileceğiniz bir yöntem olacaktır.

Bir diğer yöntem ise tanınmış Instagram kullanıcıları organik takipçisi yüksek hesaplar aracılığıyla reklam vermektir. Bu reklamlara influencer reklamları denilir. 1 milyon takipçilik bir hesaba sahip kişinin sizin firmanız ürününüz ya da sayfanız hakkında yapacağı küçük bir tanıtım Instagram reklamları dâhilindedir. Hedef kitlenize göre tercih edeceğiniz yoldan verim almanız mümkündür. En çok kullanılan teknik ise tanınmış kişilerin hesaplarından reklam verme tekniğidir. Tavsiye yöntemi ticarette kullanılan çok eski bir yöntemdir.

Facebook reklam vermek için ne yapmak gerekir?

Facebook sosyal medya platformunda reklam vermek için sistemin içerisinde adım adım ilerlemeniz gerekmektedir. Facebook ekranı üzerinden reklam oluştur seçeneğini ulaşıp reklam türlerini belirlemeniz sonrasında facebook reklamınızı yayınlarsınız. Süreç içinde getirilerini kontrol edebilirsiniz.

Ancak reklam vermenin getirisinden söz etmemiz için doğru adımlarla ve doğru reklamın kullanılmış olması gerektiğini unutmamamız lazım. İşte bu yüzden naçizane tavsiyemiz reklam verme konusunda kafanız çok karışıyorsa bir uzman yardımı almanız yönünde olacaktır.

Sosyal medya reklamları üzerinde yapılan iyileştirmeler

Özellikle YouTube üzerinde reklamlar konusunda kullanıcıların birçok sıkıntı ile karşılaştığını gözlemleyen sistem artık reklamlar üzerinde iyileştirmeler yapmaktadır. Sadece YouTube için geçerli olan ve şu an deneme aşamasında olan atlanmayan 15 saniyelik reklamlar mevcuttur. Reklamın kullanıcıya ulaşması ve kullanıcı da kalıcı etki yaratması için zorunlu gösterim uygulanması reklam veren açısından karlı bir yöntem olsa da kullanıcının kullanım kalitesini düşürdüğünü söylemek gerekir.

0850 480 55 50| 0212 945 55 50| 0545 955 10 00| info[at]renkteknoloji.com.tr

RenkTeknoloji © 2002-2024 | web tasarım sektöründe faaliyetlerimize devam ediyoruz.

ANASAYFA
YARDIM
TELEFON
MAİL
WHATSAPP