Web Fotoğrafçılığı

Fotoğrafçılığın alt dallarından biri olan web fotoğraf çekimi, aslında güncel anlamıyla ürün fotoğraf çekimi olarak da bilinmektedir. Fotoğrafçılık sanatıyla reklamcılığın birleştiği ve fotoğraf çekimi işlemlerinde profesyonel olunması belirli tekniklerin bilinmesi ve bu tekniklere özen gösterilmesi gerekmektedir. İyi bir fotoğrafçı mevcutta var olan bir manzarayı olduğundan çok çok daha güzel gösterebilir kötü bir fotoğrafçı ise çok güzel bir manzarayı berbat bir görüntüye dönüştürebilir. Dijital fotoğrafçılığın 1975 yılında Stevens Sason bir grup teknisyen ile hayatımıza dâhil edilmesi sonrasında fotoğraf kitlesel pazarın vazgeçilmez görsel öğesi olmuştur. Firmaların, kişi ve kurumların da bu görsel etkiden yararlanması işlerinin daimiliği ve kalite yönetimi açısından önemlidir.

Teknoloji dünyasının en sanatsal aleti olan fotoğraf makinesi renkli ve dijital formuyla 1994 yılında Apple tarafından ilk önce Amerika’da piyasaya sürülmüştür. Sonrasında da Türkiye pazarında yerini almıştır.

Onlarca alt başlığı olan fotoğrafçılık her başlık için özel bir ilgi ve profesyonellik istemektedir.

Ürün fotoğrafçılığı nedir?

Firmaların kaliteli görsellere sahip olması için gerçekleştirilen ürün fotoğraf çekimleri profesyonel bir bakış açısı istemektedir. Herhangi bir firmanın web sitesinde ya da katalog basında yer alan fotoğrafların belirli bir kalite düzeyinde olması önem arz eder.

Ürünü pazarlama amacı güdüyorsak fotoğrafın kalitesi, kullanıcının fotoğrafı algılayış biçimi, ışığı ürünün duruşu, tüm bunların senkronize bir şekilde sağlanması ve fotoğraflarının çekilmesi firmanın kazancını ve tanınırlığını arttıracaktır.  Ürün fotoğraflarının kullanım alanı çok geniştir. Üründen ürüne ve sektörden sektöre değişkenlik gösteren açısal çekim işlemleri profesyonel fotoğrafçılar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Firma fotoğraf çekimi nasıl yapılır?

Firmanızın üretmiş olduğu hizmet ya da ürünün web dünyasında, katalog ya da broşür de bulunmasını istiyorsanız firma fotoğraf çekimi hizmetlerinden yararlanmanız gerekmektedir.

Firmaların satışa sunulacak ürünlerinin görsel çıktısı elde edilirken belirli büyüklükler dikkate alınmalı ve kalite ön planda tutulmalıdır. Fotoğraf doğru çekilirse hem katalogda hem broşürde hem de web sitesinde rahatlıkla kullanılabilir bu da hem zaman kaybının hem de maddi külfetin önüne geçer. Ürünü daha çekici kılmak için fotoğraf çekimi sırasında doğru ışık ve doğru açı kollanmalıdır. Firma fotoğraf çekimlerinde ürün profili geniş olacağından her ürünün doğru açıyla fotoğrafının çekilmesi gerekir.

Ticaret dünyasında satış yapabilmek için alıcının görsel hafızasına hitap etmek ve görsel yeni tetiklemek çok etkili bir satış stratejisidir. Bu sebeple firmaların fotoğraf çekimi ihtiyacını çokça önemsemesi gerekir.

Ürün fotoğraf çekimi hizmeti alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Ürünlerin hangi sektöre ait olduklarının belirlenmesi ve ürün çeşidine göre doğru çekim ortamının oluşturulması gerekir.

Hizmet alınacak fotoğrafçı ile ön analizlerin yapılması gerekir.

Tek bir fotoğrafçı her fotoğraf dalında başarılı olmamakla beraber kişilerin profesyonel oldukları alanlara göre kişilerden hizmet almak gerekmektedir.

0850 480 55 50| 0212 945 55 50| 0545 955 10 00| info[at]renkteknoloji.com.tr

RenkTeknoloji © 2002-2024 | web tasarım sektöründe faaliyetlerimize devam ediyoruz.

ANASAYFA
YARDIM
TELEFON
MAİL
WHATSAPP