Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web sitesi tasarımı, hayal ettiğiniz resmin sanal ortama aktarılması ile elde edilen, bilişim ve hayal gücünün bir araya getirildiği yazılımların internet ortamına aktarılmasıdır.

Web sitesi tasarımı ya da web tasarım terimlerinin içerisinde kullanılan tasarım kelimesi konunun içeriği ile alakalı altın ipucu değerindedir. Tasarım denildiğinde akla gelen yenilikçi ve özgün bir çalışma eserinin meydana getirilmesi, yaratılmasıdır.

Bu yüzden web sitesi tasarımı da özgün yenilikçi ve yaratıcı olmalıdır.

Web sitesi tasarımı yaparken ya da yaptırırken önem göstermeniz gereken noktaların en başında yeniliği takip edebilme özelliğine sahip olması gelmelidir.

Bundan 20 sene öncesine ait bir web site tasarımı bugün ilgi görmemek ile beraber emeğin zamanın çöpe gitmesine sebep olacaktır.

Web sitesi tasarımı yaparken modernitenin ve mevcut taleplerin analizi yapılmalı, gereklilikler doğrultusunda bir tasarım meydana getirilmelidir.

Eğer isterseniz web sitenizin tasarımını kendiniz yapabilirsiniz ancak hayal ettiğiniz görüntünün bir yazılıma dönüştürülmesi ve tam da hayal ettiğiniz ürünün elde edilmesi için profesyonel bir ekibe ihtiyacınız vardır. Yeterli bilgi ve deneyim en iyi web tasarımı ortaya çıkartmak da dikkat edilecek hususlardan biridir. Eğer internet ve tasarım hakkında herhangi bir fikre sahip değilseniz işini uzmanına teslim etmeniz en sağlıklı tercih olacaktır.

Türkiye’de internetin yıllara göre büyüme oranı
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2010
 • 2005
 • 2004
 • 2003
 • 2002
 • 2000
 • 1996

Neden Web Sitesi Yaptırmalısınız?

Kabul edilmesi keyfi değil, zorunlu bir gerçeklik olan, internet dünyasında yaşadığımız gerçeği artık web sitesi sahibi olmayı zorunlu kılmaktadır. İnsanlar daha çok çalışmakta ve kendilerine daha az zaman ayırmakta olduğundan artık ihtiyaçlarını internet üzerinden temin edip birkaç dakikada halletmeyi daha güvenilir ve kullanışlı bulmaktadır.

İşte bu yüzden son yılların en büyük ihtiyacı kaliteli bir web sitesi sahibi olmak.

Web sitesi sahibi olmak için yaptığınız işin ya da firmanızın büyüklüğü, türü ayırt edici bir özellik değil.

Burada ispat niteliğini taşıyan bir örnek vermek gerekirse insanlar artık canlı hayvan alışverişini bile internet üzerinden gerçekleştirmekte.

Kendinizi tanıtmak ben buradayım demek, ortaya koyduğunuz ürün ister düşünce, ister somut bir madde, ister bir tasarım olsun satışını ve pazarlamasını sağlamanın en etkili yolu bir web sitesinden geçmektedir.

Web sitesi sizin güvenilir kaliteli ve yenilikçi bir şirket olduğunuzun belgesi niteliğindedir aslında. İnsanlar tavsiye üzerine bile olsa duydukları her şeyi internet üzerinden aratarak doğrudan bilgiye ulaşmayı ve var ise resmi bir web sitesi aracılığıyla direkt bilgi edinmeyi talep etmektedir.

Şartlar böyle olunca web sitesi yaptırmak bir lüks değil ihtiyaç halini aldı diyebiliriz. Özellikle ticaretin ve ticaret ile ilgilenen şirketlerin birer yapı taşı haline gelen web siteleri ürün ile alıcı arasındaki aracı kişileri ortadan kaldırarak ulaşımı ve hizmeti kaliteli bir şekilde kullanıcıya aktarabilmekteler.

Bu da sektördeki diğer firmaları geride bırakmak için oldukça önemli bir adım.

Bütün bunları bir web sitesi ile mi yapacaksınız?

Evet, bütün bunları kaliteli bir web sitesi ile yapabilirsiniz.

Web Sitesi Fiyatları

Web sitesi tasarımı işi detayları ile değerlendirildiğinde oldukça geniş bir bilgi ağı ortaya çıkar fiyat akalası da aynı oranda değişkenlik göstermektedir.

Ortalama olarak fiyatlandırmaya baktığımızda özel bir yazılım olmayan web site fiyatları (hazır web site) 1000 TL den başlamaktadır.

Web site tasarımı yaptırırken tercih ettiğiniz firmanın uyguladığı işlemler arama motoru optimizasyonu( SEO) için göz önünde bulundurarak düşünülen detaylar ve web sitenizin hangi konu üzerinde hizmet vereceği eklendiğinde her web sitesi için farklı bir fiyat çıkmaktadır.

Eğer baştan sona yazılımı, kodlaması, teması ile benzersiz bir site istiyorsanız farklı, hazır kalıplardan elde edilen bir site istiyorsanız ödeyeceğiniz ücret farklı olacaktır.

Genel kalıp bir ücret düşüncesi web tasarım yaptıracak olan müşterinin yanlış bir önyargıyı sahip olmasını sağlıyor ne yazık ki.

Hazır bir site için ortalama fiyat verebilmek mümkün iken tasarımın dinamikleri değişkenlik gösterdiğinde ortalama fiyat vermek ortaya çıkan işin kalitesinden şüphe etmenizi gerektirecek ilk detay olmalı.

Web Sitesi Çeşitleri

Web tasarımı yaptırmak istediğiniz de karşınıza gelecek ilk soru sitenizin statik tasarıma mı yoksa dinamik tasarıma mı sahip olmasını istediğiniz olacaktır.

Statik ve dinamik tasarım hakkında hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz. Basit ve anlaşılabilir örneklemeler üzerinden statik ve dinamik web tasarımlarını şu şekilde açıklayabiliriz.

Statik web sitesi nedir?

Statik tasarım her kullanıcının siteniz üzerinde aynı bilgiye erişmesidir.

Statik web tasarımları gelişme ve değişme daha kapalı, yükleme hızı açısından avantajlı ancak interaktif olmayan tasarımlardır.

Modern bakış açısından ve modern imkânlardan yararlanma konusunda oldukça geride kalmaktadır.

Kodlamada tercih edilen html ( ara yüz), sitenin web tasarım bilgisi ve kodlama bilgisi olmayan kişiler tarafından güncellenmesini engellemektedir.

Statik web sitesi tasarımları değişmez bilgiler için kullanılmaktadır. Eğer internet üzerinden e-ticaret gibi bir işle meşgul iseniz ve sürekli bilgi yenileme ihtiyacınız olacaksa statik web tasarımı tercih etmemelisiniz.

Dinamik web sitesi nedir?

Kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan güncellenebilen ve admin paneli üzerinde kolaylıkla işlem yapılabilen tasarımlara dinamik web tasarım denilmektedir. Statik web tasarım ile karşılaştırıldığında modern ve değişime açık bir yüzü olduğu inkâr edilemez.

Dinamik web tasarımlarında bulunan kullanıcı ( admin) paneli aracılığı ile görsel ve içerik güncellemesi rahatlıkla yapılır genellikle haber, blog ve e – ticaret alanlarında bu tasarım tercih edilir.

Statik web sitelerinin ücreti ile dinamik web sitelerinin ücreti farklıdır. Web sitesi fiyatları hakkında aklınıza takılacak sorulara da şu şekilde yanıt verelim:

Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz

Web sitesi yaptırmanın bir gereklilik olduğunu kafamızda oturtmuşken web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalarda değinelim.

Web sitesi yaptırırken ilk önceliğiniz tercih edeceğiniz tasarım firması olmalı.

Firmanın size sunduğu imkânları iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

 • Firma sizin beklenti ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli bilgi ve donanıma sahip mi?
 • Web sitesi yaptıracağınız firma fatura kesebiliyormu, fiziksel bir adresi bulunuyor mu?
 • Web sitesini yaptıracağınız firmanın inceleyebileceğiniz çalışmaları ve projeleri mevcut mu?
 • Web sitesi yaptıracağınız firma kaç yıllık bir firma ve referans verebiliyor mu?
 • Ciddi bir çalışma prensibine sahip saygılı bilgili ve eğitimli kişilerle muhatap oluyorsunuz?

Firma hakkında aklınızda hiçbir soru işareti kalmayana kadar sorun. Vergiden çalışma iznine ve eğitim yeterliliğine kadar. Bu konularda soru sormaktan çekinmeyin sonuç olarak bu bir iş alanı ve siz bir ücret karşılığında hizmet talep ediyorsunuz.

Web sitesi yaptırmadan önce sizin de mutlaka ön bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Tasarımcınızla seonun ne olduğu ve arama motoru optimizasyonunun ne işe yaradığı hakkında bilgi alışverişinde bulunun.

 • Web site tasarımının yapılırken mobil cihazlarda ve tablet üzerinde de çalışabilecek şekilde mi tasarlanacak?
 • Web sitesinin içeriği kadar hızı da kullanıcıyı çekmek için önem taşır. Web sitesinin hızlı ve arama motorlarına uygun kod yapısı ile mi tasarlanacak?/
 • Amacınıza uygun unsurları dile getirin. Örneğin hizmet konusunda bir web sitesi açıyorsanız müşterilerin size kolay ulaşabilmesi için telefon numaralarınızı tıklayıp arayabilecek şekilde olması gerekmektedir.
 • Çalışma sonrası da size web sitesi hakkında teknik destek verebilecek güvenilir bir tasarım firması tercih edin.

0850 480 55 50| 0212 945 55 50| 0545 955 10 00| info[at]renkteknoloji.com.tr

RenkTeknoloji © 2002-2024 | web tasarım sektöründe faaliyetlerimize devam ediyoruz.

ANASAYFA
YARDIM
TELEFON
MAİL
WHATSAPP